Adamska-Osada Aleksandra. Roman Maciejewski
UMFC

Cena: 35.00 PLN
Roman Maciejewski. Biografia. Postawa twórcza. Duchowość

Roman Maciejewski - kompozytor, pianista, dyrygent, filozof, asceta - to jedna z najciekawszych i najbarwniejszych postaci wśród muzyków XX wieku. Jego życie "mieni się wieloma odcieniami, jest kolorową mozaiką, gotowym scenariuszem" (Wojciech Maciejewski) z ogromnym bogactwem zdarzeń i wybitnych postaci świata kultury i sztuki (m.in. Ingmar Bergman, Czesław Miłosz, Józef Pankiewicz, Artur Rubinstein, Karol Szymanowski, Jan Lechoń, Nadia Boulandger, Kurt Joos, Leon Schiller, Maurice Ravel). Wielkość i wyjątkowość tego artysty dostrzec możemy przede wszystkim w ścisłym zespoleniu drogi twórczej i duchowej.

Requiem - najważniejsze dzieło kompozytora, stanowi punkt centralny niniejszej publikacji. Zaproponowana przez Autorkę analiza utworu obejmuje podłoże ideowe, proces komponowania dzieła, symbolikę języka muzycznego. Ukazuje koherencję drogi życiowej i twórczej, a także stara się odpowiedzieć na pytanie, jakimi środkami posłużył się Maciejewski, by uwypuklić treści religijne tekstu literackiego.

Publikacja jest ważnym dokumentem. Adamska-Osada opierała się głównie na korespondencji kompozytora z rodziną, przyjaciółmi. Autorka wykorzystuje także liczne wypowiedzi artysty w postaci nagrań, publikacji książkowych, artykułów, wywiadów, a także opiera się na filmie Stefana Szlachtycza Outsider, który ukazuje sylwetkę kompozytora.

Nieocenioną pomocą okazały się informacje, które autorka uzyskała podczas rozmów z bratem kompozytora - Wojciechem Maciejewskim.

Format: B5
Ilość stron: 380
Warszawa 2013 r.
Ostatnia aktualizacja: Tuesday, 12 November 2019 00:32

Koszyk jest pusty