Dieterich Buxtehude - Życie - twórczość- praktyka wykonawcza
Producent

Cena: 69.00 PLN
J. Snyder Kerala, Dieterich Buxtehude - Życie - twórczość - praktyka wykonawcza, dołączona płyta CD; Wydawnictwo: Astraia, ISBN 978-83-60569-49-8

Pierwsza w języku polskim monografia wybitnego poprzednika Jana Sebastiana Bacha napisana przez amerykańską muzykolog Keralę Snyder ukazuje się zaledwie trzy lata po wydaniu angielskim i niemieckim. Książka ta wypełnia dotkliwą lukę w polskiej bibliografii dotyczącej omawianego kompozytora i okresu, w którym żył i działał.

Dieterich Buxtehude, zmarły w 1707 roku, był jednym z ważniejszych organistów i kompozytorów doby baroku. Jego lubeckie Abendmusiken należą do pierwszych organizowanych koncertów, jakie znamy współcześnie. Młody Jan Sebastian Bach wędrował pieszo z Arnstadt do Lubeki i spędził tam kilka miesięcy 1705 roku, by uczyć się od Buxtehudego.

Obszerna monografia autorstwa amerykańskiej muzykolog Kerali J. Snyder, zrewidowana i zaktualizowana, ukazuje się po raz pierwszy w języku polskim. Znalazły się w niej nowe informacje dotyczące organów, na których grał Buxtehude, jak też wyniki badań nad zaginionymi wcześniej, lecz odnalezionymi archiwaliami, a także nowo odkrytymi rękopisami. Bogata bibliografia obejmuje najnowszą literaturę przedmiotu.

 
Książka dzieli się na trzy części: pierwsza zajmuje się życiem Buxtehudego, jego młodością w Danii i życiem w Lubece; druga – prezentuje jego dzieła muzyczne: wokalno-instrumetalne, na instrumenty klawiszowe oraz sonaty na instrumenty smyczkowe. Część trzecia poświęcona jest źródłom, możliwym datom powstania poszczególnych utworów oraz praktyce wykonawczej.
 
O autorce:
Kerala J. Snyder - emerytowana profesor muzykologii w Eastman School of Music na Uniwersytecie Rochester w stanie Nowy Jork w Stanach Zjednoczonych.
Utwory na płycie CD i wykonawcy:
 
Was mich auf dieser Welt betrübt (BuxWV 105)
O dulcis Jesu (BuxWV 83)
Herzlich lieb hab ich dich, o Herr (BuxWV 41), versus 3
Canzona G-dur (BuxWV 170)
Praeludium D-dur (BuxWV 139)
Nun bitten wir den heiligen Geist (BuxWV 209)
Nun bitten wir den heiligen Geist (BuxWV 208)
Te Deum (BuxWV 218)
Suita C-dur (BuxWV 226)
Sonata g-moll, op. 2 nr 3 (BuxWV 261)
 
Emma Kirkby, John Holloway, Manfredo Kraemer, Jaap ter Linden, Lars Ulrik Mortensen, Hans Davidsson, Göteborg Baroque Arts Ensemble, Magnus Kjellson

Ostatnia aktualizacja: Sunday, 15 December 2019 18:27

Koszyk jest pusty