Uczestnictwo w tańcu jest dla człowieka źródłem wielu wrażeń emocjonalnych i intelektualnych. Znajdują one odzwierciedlenie w dziełach literackich, dając świadectwo znaczenia tańca w życiu jednostek i społeczeństw. (…)
A. Biała
Dla wielu ludzi połączenie literatury z tańcem wydaje się zastanawiające, wręcz dziwne. Znalezienie wspólnych cech dla tak – z pozoru – różnych dziedzin wymaga erudycji, skrupulatności, ogromnej pracowitości. Wczytując się jednak w teksty literackie zauważamy, że taniec w literaturze istnieje, zajmując poczesne miejsce wśród wielu innych dyscyplin.
Alina Biała w ujmujący sposób wychwytuje z historii literatury wzmianki, epizody, a nawet całe fragmenty dzieł traktujące o tańcu. Zaprasza czytelnika w cudowny, tajemniczy świat sztuki przedstawiając splecione dyscypliny od starożytności po czasy współczesne. Ukazuje związek tańca z filozofią, kulturą, tradycją. Zapoznaje z rodzajami tańców i ich opisem w literaturze. Prezentuje taniec jako metaforę, pozwalającą autorowi pełniej wyrazić się twórczo.
Publikacja, adresowana głównie do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, z pewnością znajdzie czytelników wśród wielu miłośników literatury. Doskonała pod względem edytorskim – twarda oprawa, papier kredowy, szyta – stanie się kolejną piękną i wartościową pozycją w domowej biblioteczce.