Książka O operze i o prawie jest kolejną pozycją, w której Acus (Ewa Łętowska - prawniczka i Krzysztof Pawłowski - filozof) pisze o problemach prawa inaczej, niż to się u nas zazwyczaj robi. Kontrapunktem dla myślenia o prawie jest tutaj opera. I bynajmniej nie idzie o to, jak, czy i w jaki sposób opera podejmuje tematy prawnicze (choć i o tym też bywa tu mowa). Czytelnik będzie zdziwiony podobieństwami, jakie występują w społecznym funkcjonowaniu opery i prawa. Warto podjąć trud lektury, aby dokonać wcale nieoczywistych odkryć i przeżyć towarzyszącą temu radość.
"Opery nie tworzy ani sam tekst, ani sama muzyka. Nie wystarczą z osobna śpiewacy, dyrygent, reżyser czy scenograf. Wszyscy oni razem tworzą teatr i jego piękno. To praca zespołowa. Jak to z przedstawieniami zwykle bywa.
Efektywność prawa do sądu jako prawa człowieka zależy od: ustawodawcy, sędziego, biegłego, ale i komornika. Ocenianych razem. Gdy któreś ogniwo zawiedzie, to Polska, jako całość, naruszy Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wartości".
- cytat z wstępu do II rozdziału
Liczba stron:292
Język:polski
ISBN:9788326433542
Wydawnictwo Wolters Kluwer
Format 14.0x20.5cm